Skip to content

10 Książek dla programistów, w których nie ma nic o programowaniu

Jest wiele dobrych książek na temat programowania, które pozwolą Ci na poszerzenie horyzontów i podniesienie twoich umiejętności programistycznych. Wystarczy wspomnieć tutaj o tytułach jak Clean Code Uncle Boba, Code Complete Steve’a McConnell’a czy Effective Java Joshua Bloch’a, które, pomimo że powstały ponad dekadę temu, nadal uchodzą za kultowe i mają wiele do zaoferowania swoim czytelnikom.

Dzisiejszy wpis nie będzie jednak poświęcony książkom z wąskiej kategorii programowania. We wpisie staram się przybliżyć Ci 10 pozycji, które zmieniają w nas pewne wzorce i zachowania. Postarałem się, aby zestawienie było na tyle wszechstronne, aby poruszało różne obszary. Znajdziesz więc tutaj, pozycje przybliżające Ci świat marketingu, relacji międzyludzkich, bezpieczeństwa, odpowiedzialności, współpracy w zespole i innych aspektów, które pozwolą Ci się rozwinąć, nie tylko jako programista.


How to Win Friends and Influence People – Dale Carnegie

„Możesz zdobyć więcej przyjaciół w ciągu dwóch miesięcy, interesując się innymi ludźmi, niż w ciągu dwóch lat, próbując zainteresować innych ludzi”.

Zestawienie rozpoczynam od książki, która jest jedną z najważniejszych pozycji, które dotykają tematyki budowania relacji z innymi ludźmi. Programowanie to już od dawna sport zespołowy, więc takie umiejętności są niezwykle istotne. Przydadzą się również w kontekście współpracy z biznesem, klientami, innymi zespołami, ale i życiu prywatnym. Jak się bowiem okazuje Dale stworzył pozycję niezwykle uniwersalną. Książka jest bardzo dobrze zorganizowana i zawiera wiele anegdot, które pozwalają lepiej poczuć omawiane zasady w praktyce. Obrazują one zastosowanie przytaczanych tutaj porad w bardzo przystępnej formie. Dzięki temu łatwo je zapamiętać i wdrożyć w życie. Książka przez wiele osób uznawana jest, tą, która wprowadziła istotne zmiany w ich życiu.

Dla mnie osobiście ogromnym zaskoczeniem było, że pierwsze wydanie książki datuje się na rok 1936.
Jak widać fundamenty na temat relacji międzyludzkich, nie zmieniły się aż tak bardzo od prawie 100 lat.


Extreme Ownership: How U.S. Navy SEALs Lead and Win – Jocko Willink, Leif Babin

„Dyscyplina to wolność.”

Jest co najmniej kilka dobrych pozycji wywodzących się ze świata militariów, które odniosły ogromny sukces w świecie biznesu i rozwoju osobistego. Jedną z nich jest właśnie Extreme Ownership napisana przez dwóch weteranów elitarnej jednostki Navy Seals. Wiele z przytoczonych w tym wpisie pozycji, można z powodzeniem słuchać w formie audiobooka. Extreme ownership różni się od innych tym, że tą… koniecznie NIE POWINIENEŚ CZYTAĆ, a PRZESŁUCHAĆ w oryginale. Narracja zafundowana przez oryginalnych autorów z niskimi chropowatymi głosami, powoduje, że całość zyskuje niesamowity klimat, który zanurza nas w samo centrum realiów współczesnej wojny. Autorzy podzielą się z Tobą lekcjami wyniesionymi z frontów wojny w Iraku i jak porady te możemy zastosować w świecie biznesu.

O tej pozycji miałem już okazję pisać przy okazji pierwszego wpisu na tym blogu poświęconego odpowiedzialności. Cały wpis znajdziesz tutaj:

https://kodujmy.pl/nawyki-profesjonalnego-programisty-java-odpowiedzialnosc/


Influence The Psychology of Persuasion – Robert Caldini

Znana zasada ludzkiego zachowania mówi, że kiedy prosimy kogoś o przysługę, odniesiemy większy sukces, jeśli podamy powód. Ludzie po prostu lubią mieć powody do tego, co robią.

Robert Caldini uchodzi za autorytet w dziedzinie psychologii społecznej. Przytoczona tutaj książka porusza tematykę wywierania wpływu na ludzi. Przytoczone tutaj przykłady, zostały zbadane w ramach różnego rodzaju eksperymentów. Po tej lekturze będziesz zaskoczony, jak wiele z tych praw znajduje swoje odniesienie w świecie, który nas otacza. Z jednej strony warto poznać te techniki, aby rozumieć jak pewne techniki, mogą nam pomóc, a z drugiej, jak wyłapywać różne działania, których my sami jesteśmy celem.

Jedną z ciekawych reguł przytoczonych w książce, jest spójność w stosunku do rzeczy, które już zrobiliśmy. Przykładowo, jeżeli zapowiesz, że za 3 miesiące przebiegniesz maraton, to jest duża szansa, że to zrobisz, ze względu na poczucie dużo większej motywacji i presji ze strony społeczności, której dałeś słowo.


The 22 Immutable Laws of Marketing: Violate Them at Your Own Risk! – Al Ries

„Marketing to walka na postrzeganie, a nie walka na produkty.”

Marketing nie jest tematyką zbyt bliską programowania, ale czy na pewno? Ta książka stanowi świetny wstęp do tematyki marketingu. Jak zaznaczają jej autorzy, prawa są pewnego rodzaju niezmiennikami, które po prostu są i które powinniśmy zaakceptować, a próba walki z nimi będzie wymagała każdorazowo ogromnych wkładów czasu, pieniędzy i wysiłku. Książkę, da się pochłonąć w jeden wieczór, anegdoty i przykłady w niej zawarte, idealnie prezentują, jak dane prawo działa w praktyce. Książka powstała kilkadziesiąt lat temu w świecie bez powszechnego dostępu do internetu, komputerów i telefonów komórkowych. Pomimo tego prawa w niej zawarte udowadniają, że są naprawdę niezmienne i ponadczasowe.

Nawet jeśli myślisz, że kwestie marketingu nie są zbyt pociągającym Cię tematem, to polecam Ci rozważyć tę pozycję. Wnioski w niej zawarte da się zaaplikować nie tylko do kampanii marketingowych, czy budowania marki produktu. Ja sam, wyniosłem z niej uniwersalne zasady, które da się aplikować, do budowania własnej marki osobistej. Uświadomiłem sobie, jak ważne jest budowanie wąskiej ekspertyzy w danym zagadnieniu i jak może to pomóc w naszej karierze, pomyśle na bloga lub projektach po godzinach.


The Phoenix Project: A Novel about IT, DevOps, and Helping Your Business Win – Gene Kim , Kevin Behr

Wszelkie ulepszenia wprowadzone gdziekolwiek poza wąskim gardłem są iluzją. „

Większość z przytoczonych tutaj pozycji to książki typowo rozwojowe, serwujące konkretne porady. The Phoenix Project wyróżnia się na ich tle, ponieważ jest… powieścią. Fabuła opowiada o trudnych realiach pewnej firmy IT, która mierzy się z widmem upadku. Ratunkiem dla niej ma się okazać transformacja DevOps. Co z niej wynika i jakie praktyczne zasady zostały wdrożone, aby odmienić losy firmy, o wszystkim dowiesz się z tej książki. To, co najistotniejsze co wyniesiesz z tej pozycji, to, że Devops, to sposób myślenia i określona kultura organizacyjna, a niekoniecznie sprowadzenie tego to płytkiego postrzegania tego terminu jako stanowiska pracy. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i wciąga niczym kryminał.

Rozszerzeniem tej pozycji są dwie książki tego samego autora Gene Kima
Pierwsza to DevOps Handbook, dla osób, które szukają bardziej konkretnych namacalnych przykładów technik, jakie można zastosować, wprowadzając praktyki DevOps. Druga to niedawno wypuszczony The Unicorn Project, który dotyka podobnej tematyki, z nieco innej strony, z perspektywy programisty.


Lean Startup – Eric Ries

„Musimy dowiedzieć się, czego naprawdę chcą klienci, a nie czego mówią, że chcą lub co nam się wydaje, że powinni chcieć.”

To pozycja, która zmieniła totalnie postrzeganie, pracy, jaką wykonywałem we wczesnym etapie bycia początkującym programistą. Pomimo tego, że czytałem ją w czasach pracy w całkiem sporej korporacji, której daleko było do realiów startupowych, to wyniosłem z niej świeże spojrzenie na powiązanie pracy programisty, z wymaganiami biznesowymi. Książka ta praca jako programistów przede wszystkim dostarczała wartość. Znajdziesz tutaj świetne rady, które pokażą Ci, jak kosztowne bywa wdrożenie pomysłów, bez wcześniejszego zweryfikowania ich z klientem lub rynkiem. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się na zbudowaniu własnego produktu, usługi to książka jest pozycją absolutnie obowiązkową.

Książkę w szczególności polecam osobom, które marzą o zbudowaniu własnego produktu. Po tej lekturze, szybko zrozumiesz, że rzucenie się w wir programowania, to często ostatni etap, budowania wartościowego startupu, a nie pierwszy jak mogłoby się nam programistom wydawać.


Soft Skills: The Software Developer’s Life Manual – John Sonmez

Wolałbym nie mówić, jaka jest moja obecna pensja, ponieważ jeśli jest ona wyższa niż ta, którą spodziewa się Pan zapłacić za tę pracę, nie chciałbym, aby to wyeliminowało mnie z rozważań na temat tej pracy – ponieważ mógłbym być skłonny zaakceptować mniejszą kwotę na odpowiednim stanowisku – a jeśli jest ona niższa niż ta, którą ta praca by płaciła, nie chciałbym również sprzedawać siebie za mało – jestem pewien, że rozumieją to Państwo.”

Jedna z porad, Johna Sonmeza, dotycząca negocjacji, podczas ustalania wynagrodzenia.

Zawód programisty głównie kojarzy się z twardymi umiejętnościami analitycznymi. Coraz częściej ludzie dostrzegają jednak, że nie mniej istotnym zestawem umiejętności jest cały wachlarz szeroko rozumianych umiejętności miękkich. Jeżeli szukasz pozycji, która w kompleksowy sposób przybliży Ci ten drugi zestaw, ta pozycja jest świetnym wyborem. Tę książkę, cenie przede wszystkim za formę. Została ona zorganizowana w formie bardzo krótkich rozdziałów (ponad 70), gdzie każdy z nich porusza inny istotny obszar. Znajdziesz tutaj porady dotyczące twojej kariery, budowania swojej marki osobistej, tego jak efektywnie uczyć się, produktywności, finansów, a nawet… dbania o swoją kondycję fizyczną.


The 5 Levels of Leadership: Proven Steps to Maximise Your Potential – John Maxwell

„W dobrym przywództwie nie chodzi o awans własny. Chodzi o awans twojego zespołu”.

Jeżeli oprócz roli programisty, pełnisz też rolę lidera technicznego, powinieneś zainteresować się tą pozycją. John Maxwell, stworzył model, który definiuje przywództwo jako 5 etapów. Najniższy poziom to tytuł czy rola, która została Ci nadana. To, co istotne nie ma ona nic wspólnego z prawdziwym przywództwem i dopiero kolejne poziomy pokazują, co oznacza bycie dobrym liderem. Drugi poziom skupia się na relacjach z innymi, zaś trzeci jest ściśle powiązany z wynikami. Ważną lekcją jest to, że poziomów nie przenosi się automatycznie na nowy grunt, a buduje każdorazowo, zaczynając od pierwszego poziomu.

Model przywództwa zaproponowany przez Maxwella, charakteryzuje się tym, że nie jest transferowalny. To oznacza tyle, że można być najlepszym liderem (wysoki poziom w skali Maxwella) w jednym miejscu, ale zmieniając to miejsce, startujemy znów od pozycji najniższej i musimy zbudować, poprzednią wartość w oczach innych od nowa. To jedna z ważniejszych lekcji, jaką zapamiętałem z tej lektury.


The Art of Deception. – Kevin Mitnick

„Człowiek zwykle jest najsłabszym ogniwem każdego systemu bezpieczeństwa.”

Były umiejętności miękkie, marketing, przywództwo, psychologia, czas na książkę, która w dobry sposób przybliża temat bezpieczeństwa. Sztuka podstępu to spowiedź jednego z najsłynniejszych hackerów. Najważniejszym przesłaniem książki, jest stwierdzenie, że najsłabszym ogniwem jest zawsze człowiek. Książka w fantastyczny sposób przybliża zagadnienia związane z socjotechniką i pokazuje jakich technik używają przestępcy w celu pozyskania wrażliwych danych. Pomimo ze książkę czytałem ładnych parę lat temu, to do dziś pamiętam te pieczołowicie zbierane skrawki informacji, które ostatecznie mogły być użyte w ataku.

W lutym 2003 roku Mitnick otrzymał od wydawnictwa Helion oficjalne zaproszenie na promocję swojej książki. Mitnick na tyle miło wspomina tę wizytę, że poświęcił jej miejsce w swojej autobiografii pisząc, że „był przyjmowany przez tłum jak gwiazda rocka”. O popularności swojej książki w Polsce napisał tak:

Moja książka stała się numerem jeden na liście bestsellerów w całym kraju, wyprzedzając nawet nową książkę papieża Jana Pawła II. Ktoś z miejscowych przedstawił mi takie wyjaśnienie: „w postkomunistycznej Polsce każdy, kto pokona system, jest bohaterem!”


Debugging Teams – Brian W. Fitzpatrick, Ben Collins-Sussman

„Strach przed porażką jest jedną z najczęstszych cech złych menedżerów”.

Pozycją zamykającą moje zestawienie jest książka dotykająca tematu współpracy w zespole. Na łamach tego bloga, już dzieliłem się fragmentami zaczerpniętymi z tej książki. Głównym celem tej książki jest poprawienie współpracy w zespołach. Akronimem, który szczególnie zapadł mi pamięć poruszanym w tej pozycji jest HRT. Akronim ten definiuje fundament, który budowany jest na:
– humility czyli skromności
– respect czyli szacunku,
– trust czyli zaufaniu.
Bardzo dobra pozycja rozwijająca ważne umiejętności niezbędne w zawodzie programisty.

Podsumowanie

Na łamach tego wpisu, starałem się przytoczyć 10 różnych książek, które rozwijają bardzo różne obszary. Pomimo że tytuł sugeruje, że to pozycje głównie dla programistów, wcale tak nie jest, a wręcz przeciwnie. Wartość wyniesioną z tych książek doceni, każdy, dla którego istotny jest rozwój osobisty. Tytułowy programista jest tutaj bardziej przykładem, aby nie szufladkować się tylko ze względu na swoją rolę, czy pozycję, którą wykonujemy. Wszystkie z wymienionych tutaj książek bardzo cenię i ich wybór w tym zestawieniu nie był przypadkowy. Mam nadzieję, że również i Ty odnajdziesz w nich wartość dla siebie.

Na koniec pytanie do Ciebie, drogi czytelniku.

Jakie pozycje Ty szczególnie cenisz i co dobrego mogą wynieść z niej wszyscy Ci, którzy zapoznają się z tą lekturą?

Proszę podziel się w komentarzu. Zarówno ja, jak i inne osoby będą Ci za to wdzięczne 🙂