Skip to content

10 najlepszych prelegentów Java w Polsce, których warto śledzić

Wśród polskich prelegentów, którzy na swoich prezentacjach poruszają tematy związane z Javą, jest grupa, którą powinieneś się szczególnie zainteresować. To osoby, które oprócz ogromnej wiedzy, posiadają też ponadprzeciętne umiejętności dzielenia się tą wiedzą z publiką. Warto tutaj zaznaczyć, że ich wiedza, często wykracza poza sztywne ramy tytułowego języka. Nierzadko poruszają istotne tematy na temat architektury, alternatywnych języków, czasem tematy miękkie, co moim zdaniem jest ogromną zaletą. Zdecydowałem się, że przybliżę Ci moją prywatną topkę 10 osób, których prezentacje można oglądać w ciemno. To osoby, których prezentacje, warsztaty, wpisy na blogach odcisnęły duże piętno na wiedzy, jaką zbudowałem w ostatniej dekadzie. Ja sam mogłem później tę wiedzę wykorzystać w praktyce. Bez zbędnego przedłużania, zapraszam Cię do zapoznania się z sylwetkami tych prezenterów.

Tomasz Nurkiewicz

Naszą listę otwieramy od nie byle kogo, bo polskiego Championa Java. Tym elitarnym tytułem w Polsce może pochwalić się tylko 12 osób. Oglądając jakąkolwiek prezentację Tomka, możemy mieć pewność, że będzie ona przepełniona ciekawostkami i wysublimowanym humorem, które wciągną nas niczym biebrzańskie bagna :-). Ja swoją przygodę z prezentacjami Tomka rozpocząłem od prelekcji „Krótka historia czasu”, do dziś wspominam ją z ogromnym sentymentem.

Oprócz samych wykładów, na które trafisz w sieci, warto zapoznać się również z:

Poniżej prezentacja, która wybrałem dla Ciebie jako ta, od której polecam Ci rozpocząć przygodę z wykładami Tomka. O ile mnie pamięć nie myli, ta prezentacja była najlepszą z wszystkich prezentowanych na Confiturze w roku 2015.

Jakub Kubryński

Druga postać to Kuba Kubryński, czyli 1/3 składu odpowiedzialnego za program DNA, który całkiem sporo namieszał na polskiej scenie edukacji online. Pomimo tego, że główna rola Kuby to kierowanie swoją firmą DevSkiller z pozycji CEO to nadal znajduje czas na dzielenie się wiedzą techniczną. Kuba to człowiek orkiestra, który łączy świat twardych technikaliów, biznesu, a również rolę managerską. Bardzo gorąco polecam Ci jego bloga https://kubrynski.blog, na którym porusza fundamentalne tematy związane z architekturą, DevOps i tematyką miękką. Nie ma tam dużo wpisów, ale każdy aż kipi od wartościowej wiedzy.

Prezentacja, którą przygotowałem dla Ciebie to przybliżenie JPA i najpopularniejsze pułapki, jakie czyhają na programistów. To również najlepsza prezentacja Confitury roku 2016. Ponieważ Hibernate nadal jest bardzo popularnym rozwiązaniem, ta prezentacja to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby siedzącej w świecie JVM.

Jakub Nabrdalik

Trzecią postać, którą chciałem Ci przybliżyć to Kuba Nabrdalik. Praktyk z krwi i kości, który od wielu lat stanowi trzon trenerów Bottegi i znany jest bardzo mięsistych prezentacji przepełnionych wartościowymi pomysłami i przykładami ich implementacji. Kuba ma też doświadczenie w roli managerskiej, w ramach której również dzielił się bardzo ciekawymi prelekcjami, bardziej związanymi z aspektami miękkimi. Tutaj strona Kuby http://solidcraft.eu

Poniżej jedna z najlepszych prezentacji obrazująca praktyczne podejście do implementacji hexagonalnej architektury.

Sławek Sobótka

Sławek Sobótka to postać kultowa polskiego świata IT. Założyciel firmy Bottega skupiającej najlepsze umysły branży. Sławek jest również ojcem chrzestnym, który spopularyzował u nas tematykę DDD i Event Storming w Polsce. Dla młodszych czytelników polecam zapoznanie się, ze starszymi materiałami Sławka, które słyną z obrazowej formy, w jakiej przedstawiane są te nietrywialne tematy. Więcej o Sławku przeczytasz tutaj https://bottega.com.pl/trener-slawomir-sobotka

Leciwa prezentacja, ale wiele z jej idei jest nad wyraz aktualna. Niektóre z metafor zapadają w pamięć na zawsze jak chociażby ta o tym jak wygląda jedzenie kiełbasy w stylu proceduralnym 🙂

Marcin Grzejszczak

Marcin Grzejszczak, czyli jeden z Polaków odpowiedzialnych za rozwój Springa. To postać, z którą pierwszym skojarzeniem jest popularyzacja testów kontraktowych. Marcin promuje bardzo rozsądne podejście do tematyki testów. Jego prezentacje są bardzo angażujące i przepełnione kodem, nie brakuje tez wysublimowanego humoru. Jeżeli wiążesz swoją przyszłość z frameworkiem Spring, Marcin to osoba, którą obowiązkowo powinieneś śledzić. Tutaj blog autora https://toomuchcoding.com/

Wiele z prezentacji Marcina, to inscenizowane scenki odgrywane z reguły w parach, w różnych konfiguracjach, ta poniżej z inną gwiazdą świata Springowego Joshem Longiem, gdzie razem przybliżają trudny, ale istotny temat testów kontaktowych.

Jarek Ratajski

Anarchitekt, czyli tytuł, jakim Jarek często lubi się określać podczas przybliżania swojej osoby w trakcie prezentacji, świetnie oddaje to czym się zajmuje na co dzień. Jego prezentacje bardzo często wkładają kij w mrowisko i pokazują drugą stronę uwielbianych przez wielu rozwiązań. Bez dwóch zdań, po jego prelekcjach wyjdziesz z ciekawą refleksją i nowym spojrzeniem na wiele tematów. Jarek często w swoich prezentacjach korzysta z bardzo oryginalnej formy przedstawiania pewnych problemów, czasem zabiera widzów w galaktykę, innym razem powstrzymuje demony. Arcyciekawa postać, z którą warto się zapoznać. Jego prezentacja o przypowieści galaktycznej jest już wręcz kultowa.

Jarek bez swojego charakterystycznego czarnego stroju maga to rzecz bardzo rzadka. Nie jest to bynajmniej powód, dla którego polecam Ci tę prezentację. Prezentacja w fantastyczny sposób przedstawia, co złego jest w niektórych frameworkach, ze świata Javy i czemu magia w jakiekolwiek formie jest zła.

Jakub Pilimon

Kuba Pilimon to druga osoba w zestawieniu, która po pierwsze na co dzień rozwija najpopularniejszy framework w Javie czyli Springa oraz odpowiada za część merytoryczną przytoczonego już w tym wpisie kursu DNA. Jego ekspertyza obejmuje między innymi tematy związane z Event Sourcingiem, DDD, CQRS. W ostatnim czasie wspólnie ze Sławkiem Sobótką stworzyli całkowicie darmowy program DevUpgrade.online który z całego serca Ci polecam, na prawdę warto!

Prezentację, która wybrałem dla Ciebie to całkiem świeże wystąpienie na temat refaktoryzacji.

Adam Dubiel

Adama miałem okazję poznać osobiście na warsztacie dotyczącym metryk w ramach inicjatywy Stacja.IT. Sposób, w jaki wtedy przekazał wiedzę na temat tego zagadnienia, spowodował, że zapamiętałem i śledziłem jego przyszłe wystąpienia na konferencjach. Powód, dla którego umieściłem go w moim zestawieniu to głównie umiejętność tłumaczenia fundamentalnych zagadnień w niezwykle przejrzysty, ale i dogłębny sposób.

Jako poparcie mojego powodu, zachęcam Ci zapoznać się z prezentacją Adama na temat wątków.

Grzegorz Piwowarek

Pierwsze skojarzenie z tym panem to oczywiście Vavr i programowanie funkcyjne. Właśnie to główna tematyka, którą adresuje w ramach swoich prezentacji. Blog Grześka to https://4comprehension.com na, którym między innymi możesz trafić na ciekawy przegląd funkcjonalności nowszych wersji języka.

Na prezentację wybrałem bardzo praktyczną prezentację na temat Vavra, z Devoxxa.

Jarek Pałka

Moje zestawienie zamyka Jarek Pałka. Nietuzinkowa postać w całym zestawieniu, mistrz storytellingu epatujący pewnością siebie i w świetny sposób angażujący swoją publikę w trakcie swoich ciekawych prezentacji. Jarek w swoich prezentacjach dotyka przeróżnych tematów, często wykraczających poza same ramy świata JVM. Nie obce jest mu też głębokie nurkowanie w jakieś zagadnienia.

Jedną z prezentacji z grupy deep dive jest ta poruszająca temat JIT’a. To właśnie ją rekomenduję Ci, abyś sprawdził w wolnej chwili, abyś lepiej zrozumiał, jak działa ten typ kompilator.

Kogo pominałem?

Na zakończenie mojej listy mam pytanie do innych doświadczonych programistów. Kogo według Ciebie zabrakło w zestawieniu. Podziel się proszę i podaj powód, za co cenisz daną osobę, wspólnie możemy rozwinąć listę o kolejnych 10 postaci.