Skip to content

Pimp My IDE czyli pluginy do IntelliJ usprawniające twoją wydajność

Czy pamiętasz taki program na MTV „Pimp My Ride„? (w Polsce emitowany jako „Odpicuj mi brykę„) W każdym odcinku jeden ze zgłoszonych samochodów zostawał poddany serii zabiegów tuningujących. Zgłoszone auta z reguły nie były w najlepszej kondycji technicznej oraz nie prezentowały się najlepiej. Zadaniem ekipy West Coast Customs i Xzibitem jako prowadzącego cały program, było doprowadzenie ich za wszelką cenę do jak najlepszego stanu. Samochody były przerabiane zgodnie z upodobaniami właściciela np. fan serii Need for Speed otrzymywał samochód pomalowany podobnie do tych z gry, miłośnik kręgli dostaje w prezencie… urządzenie do polerowania kul. Elementem wyróżniającym serię były szalone pomysły. Nikogo nie dziwiły więc odcinki w których montowane były telewizory na boku auta, czy jakuzzi wewnątrz vana(dla ciekawskich tutaj lista wszystkich odcinków)

Powyżej jeden z takich szalonych pomysłów.

Tuning IDE

W ramach dzisiejszego wpisu chciałbym podać Ci kilka przykładów, jak można podrasować twoje IDE. Nie będziemy tak ekscentryczni jak twórcy wyżej wspomnianego programu. Nie będziemy więc instalować dodatków upiększających nasze edytory. Skupimy się głównie na celu poprawy wydajności twojej pracy. Będzie więc nudniej ale na pewno praktyczniej. Zaczynajmy!

Key Promoter

Słyszałeś pewnie o tym, że myszka zabija produktywność. Czy widziałeś kiedykolwiek, aby filmowy hacker używał myszki? Zdecydowanie nie, najczęściej używa terminala i wklepuje komendy z prędkością światła, korzystając z klawiatury tak jakby była przedłużeniem jego kończyn górnych. Abstrahując na ile taki obraz jest realny, faktem jest, że sama klawiatura, dobrze wykorzystana będzie o wiele wydajniejsza od małego gryzonia.

Hackers z Angeliną Jolie i kultowym już soundtrackiem

Jednym ze sposobów na skuteczne wyeliminowanie jej użycia jest poznanie skrótów klawiszowych, które usprawniają naszą codzienną pracę. Zamiast wybierać opcje z menu, jedna kombinacja klawiszy potrafi zdziałać dokładnie to samo.

Jak nauczyć się tych najpopularniejszych i jak w ogóle dowiedzieć się, które są faktycznie wartościowe. Można oczywiście szukać cheat-sheetów, których w sieci jest cała masa ale można wesprzeć się pluginem. Key Promoter X, bo o nim mowa ma na celu wspomóc proces odkrycia i nauki zapamiętywania najpopularniejszych skrótów. Idea działania jest banalnie prosta. Ilekroć zamiast użycia skrótu użyjemy opcji z menu, zostajemy ukarani oknem informacyjnym. Popup ten niesie ze sobą:

  • garść statystyk, jak często korzystamy z danego skrótu, dzięki czemu dowiemy się jakie operacje są faktycznie popularnymi,
  • prezentację skrótu, który powinniśmy zapamiętać na przyszłość w celu efektywniejszego działania
  • lekką nutę irytacji, wynikającą ze wspomnianego popup’a, motywującego nas do tego aby kolejny raz spróbować użyć skrótu.

Z doświadczenia wiem, że użytkowników tego rozszerzenia możemy podzielić tylko na dwie grupy:

  • tych którzy nauczą się skrótów i którym wyskakujące okna przestaną doskwierać,
  • tych bardziej opornych, pozostający ze swoimi nawykami, którzy zirytowani popupami ostatecznie odinstalują Key Promoter X

https://plugins.jetbrains.com/plugin/9792-key-promoter-x/

ACE Jump

Co jednak z przesuwaniem kursora w dedykowane miejsce w kodzie. To akcja, którą owszem można optymalizować skrótami klawiszowymi, ale nawet to ma swoje granice. Można na przykład usprawnić tę operację skrótem skoku do danej linii CTRL + G i następnie skrótami przesuwającymi do interesującego miejsca w kodzie. Tą czynność również da się delikatnie usprawnić korzystając z CTRL + , aby przeskakiwać całe wyrazy w kodzie lub HOME, END przekierowujące od razu na koniec lub początek linii. Można również skorzystać z funkcji wyszukiwania CTRL + F i wyszukać interesująca frazę, co w przypadku duplikatów, już nie jest tak dobrym pomysłem.

Obydwa powyższe podejścia ostatecznie sprowadzą się sumarycznie do kilkunastu kliknięć i refleksji, że ta myszka może wcale nie jest tak zła. Czy da się lepiej? Oczywiście! A jak? Pewnie istnieje jakieś rozszerzenie.

Na ratunek ACE Jump, który swoje podwaliny ma w rozszerzeniach do Emacsa (nie mogłem się powstrzymać 🙂Tutaj znajdziesz prawdziwy link do tego czym Emacs jest) Idea działania tego pluginu jest bardzo prosta, pozwalamy na wyszukiwanie wszystkich fraz w zasięgu wzroku na naszym ekranie, a następnie udostępniamy skrót do każdego wystąpienia. W praktyce, przetransportowanie z dowolnego miejsca w kodzie do innego dowolnego miejsca w kodzie powinno nam zająć dokładnie 2 kliknięcia. Myślę, że łatwiej wspomniane działanie można zrozumieć oglądając poniższą prezentację.

Powyższy film świetnie prezentuje możliwości i działanie tego pluginu.

https://plugins.jetbrains.com/plugin/7086-acejump/

Rainbow brackets

Programista Pythona próbujący pisać w Javie

Są miejsca w kodzie, gdzie ilość nawiasów potrafi przyprawić o ból głowy. Szczególnie, gdy jesteś programistą lispa.

Czy jest jakieś rozwiązanie, które chociaż trochę potrafi nas wesprzeć? Jak najbardziej, z pomocą przychodzi Rainbow Brackets Plugin ten koloruje wszystkie nawiasy w kodzie w różnych odcieniach, dzięki czemu łatwiej połączyć je w pary (otwierającego i zamykającego)

Najlepiej tłumaczy to chyba powyższy obrazek

https://plugins.jetbrains.com/plugin/10080-rainbow-brackets

Codota

Jedną z najmocniejszych elementów każdego IDE jest autouzupełnianie kodu. Okazuje się, że również i ten aspekt da się nieco usprawnić. Co gdyby propozycje podpowiadanych opcji, były posortowane wg. popularności realnego użycia, bazując na milionach linii otwartego oprogramowania? Dokładnie tak reklamuje się kolejny plugin o nazwie Codota Poniżej fragment możliwości

https://plugins.jetbrains.com/plugin/7638-codota/

IDE Features trainer

Jako ostatni na liście pluginów, które chciałem przytoczyć znajduje się plugin pełniący rolę samouczka najważniejszych funkcjonalności IntelliJ IDE. Nawet jeśli wydaje nam się, że większość skrótów mamy już dobrze opanowaną, polecam, przejść przez te kilka interaktywnych lekcji. Największymi zaletami tego rozszerzenia jest to, że to oficjalny plugin rozwijany przez twórców IDE i że został w dobry sposób zintegrowany w edytor, dzięki czemu przygotowane ćwiczenia nie odrywają nas nawet na chwilę od edytora.

Przykład jednej z lekcji.

https://plugins.jetbrains.com/plugin/8554-ide-features-trainer/

Czy coś pominąłem?

Podziel się w komentarzu jeżeli znasz jakiś plugin, który koniecznie powinien zostać uwzględniony w ramach tego artykułu. Jest szansa, że sam go nie znam i przy okazji nauczę się czegoś od Ciebie, a może nawet wspólnymi siłami zbudujemy drugie zestawienie.

Bonus

Jako bonus dorzucam 2 pluginy, które bliższe są klimatem programu MTV ze wstępu tego artykułu. Jeżeli chcesz dodać trochę fantazji do swojego IDE to poniższe dwie pozycje powinny Ci się spodobać: